Informacje i wytyczne - ASF
-
ASF NOWE WYTYCZNE PISMO PLW W KOŃSKICH.pdf - W dniu 21 kwietnia 2021 r. weszło w życie rozporządzenie wykonawcze Komisji (RWK) 2021 /605, ustanawiające szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń. W załączniku nr I do ww. rozporządzenia określone zostały 3 obszary objęte ograniczeniami: I, II i III - informacja w załączniku.
-
ZAŁ. 1 rejestr_wej_do_budynkow.xls - Rejestr osób wchodzących do budynku.
-
ZAŁ. 2_rejestr_rodkow_transportu.xls - Rejestr środków transportu wjeżdżących na teren gospodarstwa.
-
ZAŁ. 3 dokumentacja_przegl_budynkow.xls - Przegląd zabezpieczeń budynków.
-
ZAŁ. 4 wzor_spisu.xls - Spis świń w gospodarstwie.
-
ZAŁ. 5 Rejestr_deratyzacji.xls - Rejestr deratyzacji.
-
ZAŁ. 6 Procedura_mycia_samochodow.pdf - Procedura mycia samochodu do przewozu zwierząt.
-
ZAŁ. 7 zasady_mycia_i_dezynfekcji-1.pdf - Zasady mycia i dezynfekcji środków transportu, obuwia, pomieszczeń.
-
ZAŁ. 8 dokumentacja_czyszczenia_i_dezynfekcji.xls - Dokumentacja czyszczenia.
-
ZAŁ. 9 Plan bezp. biol.docx - Plan bezpieczeństwa biologicznego dla gospodarstw utrzymujących świnie w liczbie 50 sztuk średniorocznie, nie zatrudniających pracowników do obsługi zwierząt, i produkcji pasz spoza gospodarstwa.
Jak postępować w przypadku znalezienia padłego dzika? Prosimy uważnie przeczytać!!!
Afrykański pomór świń (łac. Pestis africana suum, angielska nazwa choroby African swine fever, międzynarodowy skrót ASF)
Afrykański pomór świń (ASF) to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki.
Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF w związku, z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi. W przypadku terenów o wysokim zagęszczeniu
gospodarstw utrzymujących świnie, rozprzestrzenianie się wirusa między gospodarstwami jest stosunkowo łatwe za pośrednictwem osób odwiedzających gospodarstwo, jak również przez zakażoną paszę, wodę, wyposażenie oraz skarmianie zwierząt odpadami kuchennymi (zlewkami).
W chwili obecnej liczne ogniska ASF występują na terytorium Federacji Rosyjskiej, a na początku sierpnia br. wystąpienie tej choroby odnotowano na Ukrainie.
Prawdopodobne przeniesienie choroby na terytorium Ukrainy nastąpiło poprzez przywiezienie żywności z Federacji Rosyjskiej przez osoby przebywające tam na wakacjach.
Linki do prezentacji które można pobrać na komputer:
- strona Głównego Lekarza Weterynarii z materiału dot. ASF http://www.wetgiw.gov.pl/asf/ - dla hodowców trzody chlewnej http://www.wetgiw.gov.pl/asf/asf-hodowcy.zip - dla myśliwych http://www.wetgiw.gov.pl/asf/asf-mysliwi-lesnicy.zip - dla lekarzy weterynarii http://www.wetgiw.gov.pl/asf/asf-lw.zipCo to jest Afrykański Pomór Świń (ASF)?
-
Co to jest Afrykański Pomór Świń (ASF)? - Afrykański Pomór Świń (ASF) - realne zagrożenie.
Apel Głównego Lekarza Weterynarii Włodzimierza Skorupskiego do Rolników i Hodowców trzody chlewnej w sprawie sposobu postępowania, w związku z wystąpieniem kolejnych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie Rzeczpospolitej Polskiej
Informacje na temat afrykańskiego pomoru świń
W związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń na terenie Federacji Rosyjskiej, przywóz produktów pochodzenia zwierzęcego w bagażu podręcznym stanowi obecnie jeszcze większe ryzyko i może być źródłem przeniesienia choroby na terytorium krajów należących do Unii Europejskiej.
W związku z powyższym Główny Lekarz Weterynarii informuje o zwiększeniu kontroli podróżnych na punktach kontroli granicznej.
Odnośnik do strony informacyjnej
Ulotki dla: leśników i myśliwych i dla rolników