Biuletyn Informacji Publicznej Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Końskich

Informacje i wytyczne - ASF

Nowe ulotki informacyjne dotyczące przewożenia żywności spoza UE (2019-02-22)

Jak postępować w przypadku znalezienia padłego dzika? Prosimy uważnie przeczytać!!!

>> Zobacz ulotkę lub pobierz do druku <<

Materiały graficzne dotyczące ASF

Afrykański pomór świń (łac. Pestis africana suum, angielska nazwa choroby African swine fever, międzynarodowy skrót ASF)

Afrykański pomór świń (ASF) to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki.
Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF w związku, z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi. W przypadku terenów o wysokim zagęszczeniu
gospodarstw utrzymujących świnie, rozprzestrzenianie się wirusa między gospodarstwami jest stosunkowo łatwe za pośrednictwem osób odwiedzających gospodarstwo, jak również przez zakażoną paszę, wodę, wyposażenie oraz skarmianie zwierząt odpadami kuchennymi (zlewkami).
W chwili obecnej liczne ogniska ASF występują na terytorium Federacji Rosyjskiej, a na początku sierpnia br. wystąpienie tej choroby odnotowano na Ukrainie.

Prawdopodobne przeniesienie choroby na terytorium Ukrainy nastąpiło poprzez przywiezienie żywności z Federacji Rosyjskiej przez osoby przebywające tam na wakacjach.

Linki do prezentacji które można pobrać na komputer:

- strona Głównego Lekarza Weterynarii z materiału dot. ASF http://www.wetgiw.gov.pl/asf/
- dla hodowców trzody chlewnej http://www.wetgiw.gov.pl/asf/asf-hodowcy.zip
- dla myśliwych http://www.wetgiw.gov.pl/asf/asf-mysliwi-lesnicy.zip
- dla lekarzy weterynarii http://www.wetgiw.gov.pl/asf/asf-lw.zip
 

Co to jest Afrykański Pomór Świń (ASF)?

Zasady ochrony przed Afrykańskim Pomorem Świń - film

Apel Głównego Lekarza Weterynarii Włodzimierza Skorupskiego do Rolników i Hodowców trzody chlewnej w sprawie sposobu postępowania, w związku z wystąpieniem kolejnych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie Rzeczpospolitej Polskiej

Treść apelu (kliknij na link)

Informacje na temat afrykańskiego pomoru świń

W związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń na terenie Federacji Rosyjskiej, przywóz produktów pochodzenia zwierzęcego w bagażu podręcznym stanowi obecnie jeszcze większe ryzyko i może być źródłem przeniesienia choroby na terytorium krajów należących do Unii Europejskiej.

W związku z powyższym Główny Lekarz Weterynarii informuje o zwiększeniu kontroli podróżnych na punktach kontroli granicznej.

Odnośnik do strony informacyjnej

Ulotki dla: leśników i myśliwych i dla rolników